sâmbătă , 25 noiembrie 2017

Programul Festivalului Internaţional de Poezie Bucureşti

FIPB

Peste o săptămână, în capitală debutează cea de a VII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Poezie Bucureşti (FIPB). Festivalul Internaţional de Poezie Bucureşti (FIPB) este o iniţiativă culturală care îşi propune să reintroducă în spaţiul public contemporan conceptul de poezie vizibilă şi interactivă.

Lansat în 2010, sub egida Muzeului Naţional al Literaturii Române, Festivalul Internaţional de Poezie Bucureşti a crescut constant, ajungând să includă în programul celei de a VII-a ediţii peste 100 de poeţi din peste 20 de ţări. Atât prin istoricul său, cât şi prin palmares, Festivalul Internaţional de Poezie Bucureşti începe să se contureze drept una dintre cele mai spectaculoase manifestări dedicate poeziei de pe scena literară autohtonă. 

Peste 100 de poeţi din peste 20 de ţări vor sosi la Bucureşti în perioada 18 – 22 mai, prilejuind publicului iubitor de poezie ocazia de a participa la peste 20 de evenimente: eveniment special dedicat aniversării Dada, la care participă performeri din 7 ţări – „DADA 100: poezie sonoră, simultană, experimentală şi de avangardă”, lecturi publice, mese rotunde, dezbateri, performance-uri şi recitaluri de jazz în 10 locaţii din capitală: Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Teatrul Excelsior, Librăriile Humanitas, Green Hours, Galeria Romană, Muzeul Municipiului Bucureşti, Librăria Open Art, Tramvaiul 26, Muzeul memorial „Tudor Arghezi – Mărțișor”, plus Maratonul de Poezie și Jazz, ediția a VIII-a (marcând prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor – 21 mai 2016).

Amploarea din acest an a proiectului transformă Festivalului Internaţional de Poezie Bucureşti (FIPB) în cel mai important festival de gen din România.

Invitaţii străini sunt nume consacrate în plan internaţional: Ko Un (Republica Coreea), Marilar Aleixandre (Spania), Vladimir Djurisic (Muntenegru), Menna Elfyn (Țara Galilor, Regatul Unit), Catharina Gripenberg (Finlanda), Enes Halilovic (Serbia), Nikola Madzirov (Republica Macedonia), Tomasz Mielcarek (Polonia), Amir Or (Israel), Alvin Pang (Singapore), Kateřina Rudčenková (Republica Cehă), Karlis Verdins (Letonia), Anastassis Vistonitis (Grecia), Yang Lian (China). Acestora li se adaugă o selecţie de primă mărime de poeţi experimentali şi de avangardă, şi ei binecunoscuţi în întreaga lume, în cadrul manifestărilor din această zonă: Tomomi Adachi (Japonia), Jaap Blonk (Olanda), Joël Hubaut (Franţa), Angelika Meyer (Germania), Enzo Minarelli (Italia), Hannah Silva (Anglia), care se vor întâlni cu colegii români Claudiu Komartin şi Mugur Grosu, în cadrul spectacolului „DADA 100”.

Detalii pe: www.fipb.ro.

P R O G R A M:

AVANPREMIERĂ LA FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE POEZIE BUCUREȘTI

LUNI, 16 mai

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00 Matei Vișniec și invitații săi

Lansare de carte: Matei Vișniec, Poeme–O antologie, Editura Tracus Arte

Expoziție: poeme grafice Matei Vișniec, in memoriam Iuri Isar

Premiera spectacolului: „Cabaretul cuvintelor” de Matei Vișniec

Distribuția: Ioana Pașca, Cristiana Savu, Alexandra Murăruș, Andreea C. Hristu, Silva Helena Schmidt, Radu Cătana

Regia: Alexandru Nagy

Coloana sonoră: Danni Ionescu

Sound & light design: Adrian Petrariu

Producători: Teatrul Mignon, 8PT și TIP

MARȚI, 17 mai

Librăria Open Art, Str. Pitar Moș 12

17.00 Lecturi publice de poezie:

Dumitru Ion Dincă, Constantin Marafet, Carolina Ilica, Maria Postu, Ioana Greceanu, Aura Christi, Elena Liliana Popescu, Niculina Oprea, Gabriela Crețan

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Librăria Humanitas–Kretzulescu, Calea Victoriei 45

18.00 Despre poezia populară

Cu: Silviu Angelescu și Grigore Leșe

Moderator: Ioan Cristescu

MIERCURI, 18 mai

Salonul „Carol I” al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Str. Dem I. Dobrescu 1

16.30 Lansare de carte în prezența autorului:

Ko Un, Timp cu poeți morți, Editura Tracus Arte

Prezintă: E. S. Kim Eun Joong, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Coreea, Adina Dinițoiu, Simona Nastac, George Neagoe

Moderator: Cosmin Perța

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00 Lecturi publice de poezie:

Adrian Alui Gheorghe, Magda Cârneci, Svetlana Cârstean, Gabriel Chifu, Ioana Crăciunescu, Caius Dobrescu, Gellu Dorian, Ioana Nicolaie, Marius Oprea, Ioan Es. Pop, Simona Popescu, Eugen Suciu, Robert Șerban, Pavel Șușară, Călin Vlasie

Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)

Moderatori: Ioan Groșan și Ioan Cristescu

Conceptual Lab, Str. Dionisie Lupu 56

19.00 Intercultural Bridges – Discuție cu Andriy Lyubka (Ucraina), urmată de lectură de poezie

Moderator: Miruna Vlada, Asociația Identitate Culturală Contemporană

Green Hours Café, Calea Victoriei 120

21.00 Lecturi publice de poezie:

Dumitru Bădiţa, Ionelia Cristea, Gabriel H. Decuble, Denisa Pișcu, Ofelia Prodan, Adrian Pârvu, Paul Vinicius

Muzica: Mircea Tiberian (pian), Anita Petruescu (voce)

Moderator: George Neagoe

JOI, 19 mai

Galeria Romană, Bd. Lascăr Catargiu 1

17.00 Lecturi publice de poezie:

Ioana Diaconescu, Simona Grazia Dima, Eugenia Țarălungă, Marian Drăghici, Rodian Drăgoi, Horia Gârbea, Viorel Lică, Radu Sergiu Ruba

Moderator: Ioan Groșan

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00 Lecturi publice de poezie:

Ko Un (Republica Coreea), Marilar Aleixandre (Spania), Vladimir Ðurišić (Muntenegru), Menna Elfyn (Țara Galilor, Regatul Unit), Catharina Gripenberg (Finlanda), Enes Halilović (Serbia), Nikola Madzirov (Republica Macedonia), Tomasz Mielcarek (Polonia), Amir Or (Israel), Alvin Pang (Singapore), Kateřina Rudčenková (Republica Cehă), Kārlis Vērdiņš (Letonia), Anastassis Vistonitis (Grecia), Yang Lian (China)

Moderator: Cosmin Perța

Muzica: Mircea Tiberian (pian), Nadia Trohin (voce)

Green Hours Café, Calea Victoriei 120

21.00 Lecturi publice de poezie:

Alexandru Cosmescu, Andrei Dósa, Mitoș Micleușanu, Iulia Militaru, Dmitri Miticov, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski

Muzica: Ana-Cristina Leonte (voce), Tavi Scurtu (electronics și percuție)

Moderator: Cristian Fulaș

VINERI, 20 mai

Grupul pentru Dialog Social, Calea Victoriei 120

14.00 Masă rotundă: „Mai pot scriitorii să influențeze lumea de azi? Rolul PEN International într-o realitate globalizată”

Oaspeți: Yang Lian (China), Menna Elfyn (Țara Galilor, Regatul Unit), Anastassis Vistonitis (Grecia)

Participanți: Caius Dobrescu (vicepreședinte PEN România), Elena Ștefoi (secretar PEN România), Adina Dinițoiu, Răzvan Țupa, Mariana Gorczyca

Moderator: Magda Cârneci, președintă PEN România

Librăria Humanitas–Cișmigiu, Bd. Elisabeta 38

17.00 Dialog poetic: Ko Un (Republica Coreea) și Yang  Lian (China)

Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

Teatrul Excelsior, Str. Academiei 28

19.30 DADA–100 – poezie sonoră, simultană, experimentală și de avangardă

Cu: Tomomi Adachi (Japonia), Jaap Blonk (Olanda), Mugur Grosu (România), Joël Hubaut (Franța), Claudiu Komartin (România), Angelika Meyer (Germania), Enzo Minarelli (Italia), Hannah Silva(Anglia)

Moderator: Claudiu Komartin

Curator: Simona Nastac (Anglia)

SÂMBĂTĂ, 21 mai

Green Hours Café,CaleaVictoriei120

15.30 Lecturi publice de poezie:

Mihai Amaradia, Luminița Amarie, Vlad A. Gheorghiu, Alina Naiu, Daniel Pișcu, Tudor Voicu

Muzica: Iordache (saxofon), Dan Mitrofan (chitară)

Moderator: George Neagoe

Librăria Humanitas–Kretzulescu, Calea Victoriei 45

17.00 Masă rotundă cu tema: Despre literatură…, urmată de lecturi publice de poezie.

Invitați: Dinu Flămând, Denisa Comănescu, Sanda Voica, Victor Ivanovici

Moderator: Cosmin Ciotloș

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

20.00 Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a VIII-a, difuzat în fiecare an de Radio România Cultural, marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor (21 mai 2016)

Invitaţi: Ion Mureșan, Ştefan Baghiu, Andrei Doboş, Ştefan Manasia, Nicoleta Popa, Nicolae Coande, Ionel Ciupureanu, Riri Sylvia Manor, Romulus Bucur, Robert G. Elekes, Iulia Pană, Amelia Stănescu, Dan Coman, Robert Şerban, Ioan Matiuţ, Ana Donţu, Bogdan O. Popescu, Sorin Gherguţ, Cosmin Perţa, Teodor Dună, Sorin Despot, Ioana Crăciunescu, Magda  Cârneci, Grigore Șoitu, Simona Popescu, Florin Iaru, Octavian Soviany, Mugur Grosu, Tiberiu Neacşu, Răzvan Ţupa, Adrian Suciu, Florin Dan Prodan, Ionelia Cristea

Muzica: Maria Răducanu (voce), Nadia Trohin (voce), Mircea Tiberian (pian)

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu și Ioan Cristescu

DUMINICĂ, 22 mai

Tramvaiul 26, Str. Cercului 6

19.30 Clubul de Lectură Institutul Blecher: Peg Boyers (SUA), Marius Aldea, Ivona Catană, Mircea Andrei Florea, Anastasia Gavrilovici, Alexandra M. Păun, Horia Șerban

Moderator: Claudiu Komartin

Semnat de

Tu ce crezi?

Adresa de email nu va fi facută publică.Câmpuri obligatorii *

*

Sigur nu esti Robot, dar trebuie sa ne asiguram :) *

Navighează pana sus