Începem toamna cu struguri, carafe de vin și cu minunatele cântece ale Mariei Tănase, redefinite contemporan într-un minunat experiment acustic condus de violoncelistul Adrian Naidin. Probabil una dintre cele mai valoroase compoziții jazz imaginate în maiestuasa umbră a Măiastrei, un proiect de excelenţă, aplaudat pe scene prestigioase şi inclus pe coloana sonoră a unui film internaţional aspirant la Oscar, „Pân’la rai” va fi prezentat la Grădina Green Hours din Bucureşti, miercuri, 30 august, de la ora 19.30.
În ultima zi de vară, vino să auzi „Ciuleandra” așa cum nu a mai fost cântată vreodată! Și „Mărioara de la Gorj”, strălucitoare în straie contemporane – un amestec de tradițional și avangardă, strunit de arcușul lui Adrian Naidin. Îi sporește focul pianistul Sorin Zlat, singurul român premiat în cei 30 de ani de prestigioasă istorie a celui mai important concurs de jazz din Statele Unite, The Great American Jazz Piano Competition. Iar percuțiile lui Gabriel Bălașa, delicate sau prăvălite în rafale, îi adaugă sens și mistere. Ține ritmul Eugen Amarandei, unul dintre cei mai tehnici și mai inspirați dintre contrabasiștii României. Cu rădăcini adânci în filonul tradițional românesc, artiștii dialoghează și interferează, trecând prinpropriile experiențe și întâlniri muzicale, pentru a se regăsi în cele mai interesante zone ale jazz-ului actual european.
Evenimentul are loc miercuri, 30 august, de la ora 19.30, la Grădina Green Hours din București. Biletele costă 40 de lei, dacă sunt achitate în avans, până în preziua evenimentului, (Rezervări: 0788 452 485) și 50 de lei, dacă sunt cumpărate în ziua evenimentului. Beneficiază de o reducere de 50 la sută elevii, studenții și pensionarii, în limita a șase locuri.
Cine este Adrian Naidin
Strălucitor în partiturile clasice, plin de forță și har în folclor, Adrian Naidin l-a inspirat pe regizorul grec Mihalis Kakogiannis, iar muzicianul leton Mischa Maisky, supranumit “Paganini al violoncelului”, îl numără printre cei mai talentați dintre ucenicii săi. La lansarea proiectului “Pân’la rai” au fost prezenți reprezentanții echipei care a realizat filmul independent “The Necessary Death of Charlie Countryman“ – o producție de suflet al americanului Shia LaBeof, film care a intrat în cursa pentru Oscar în 2014. Seduși de „Mărioara de la Gorj”, înnebuniți de ritmul sacadat al „Ciuleandrei” și mângâiați de doinele șoptite, producătorii de la Voltage Production şi Bona Fide Productions au inclus “cânticele” imaginate de Adrian Naidin pe coloana sonoră a filmului “The Necessary Death of Charlie Countryman”.
Semnat de LaRevista.ro