vineri , 22 septembrie 2023

Gust românesc: cornulețe cu nucă

cornulete Boromir

Le-am găsit de curând, la Euro Gourmet Foods, un magazin al cărui patron e bosniac și care vinde produse din Europa de Est. Aveau apă Borsec, Eugenia, pufuleți și multe alte lucruri din România. O să mai merg și o să fac și un video pentru pagina de Facebook, să vedeți și voi unde se adună aici est-europenii.

Magazinul se află în Lawrenceville, aproape de Atlanta, și lângă el e și un restaurant cu terasă, unde, ce să vedeți, lucrează o româncă. 🙂 Terasa era atât de est-europeană, că am avut senzația că sunt undeva, într-un orășel cum ar fi Codlea, de exemplu, și am putut să beau o cafea și să fumez fără să-mi interzică nimeni. 😀
Mi-am luat cafea turcească, semințe de floarea-soarelui (made in Bulgaria), pufuleți (i-am topit imediat) și niște cornulețe din astea cu nucă. Lui Paul i-au plăcut la nebunie, iar mie mi-au adus România mai aproape. Sunt așa de bune! Să ai viață lungă, Boromir, m-ai făcut să mă simt ca acasă!

#CorinainAmerica

Semnat de

Tu ce crezi?

Adresa de email nu va fi facută publică.Câmpuri obligatorii *

*

Sigur nu esti Robot, dar trebuie sa ne asiguram :) *